وزنه زدن به اندازه دویدن مفید است

وزنه زدن به اندازه دویدن مفید است
وزنه

یک مطالعه تازه به روی موش های آزمایشگاهی حاکیست که وزنه زدن می تواند در زمینه سوزاندن چربی و محافظت برابر دیابت، به اندازه ورزش های استقامت مانند دویدن موثر باشد.
موشی که دانشمندان آمریکایی در آزمایشگاه به وجود آوردند حامل ژنی بود که وقتی فعال (روشن) می شد باعث رشد عضلاتی مشابه عضلات ناشی از وزنه زدن می شد.

وقتی این ژن "خاموش" می شد، موش - که با غذاهای چرب تغذیه شدند - چاق شده و مشکلات کبد پیدا کرد.

به گزارش نشریه "متابولیسم سلولی" که این مطالعه در آن چاپ شده است، وقتی این ژن فعال می شد، همان موش چربی را می سوزاند.

به علاوه، بیماری کبد در اثر انباشت چربی که موش در زمان غیرفعال بودن ژن به آن مبتلا شده بود، درمان شد.

دیگر اینکه پس از فعال شدن ژن، از مقاومت موش در برابر انسولین کاسته شد. مقاومت نسبت به انسولین به دیابت نوع 2 منجر می شود.

این درحالی بود که موش هنوز یک رژیم پرچربی و پر از شکر دریافت می کرد و فعالیت جسمی آن افزایش نیافته بود.

تیم محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون موش ها را از لحاظ ژنتیکی طوری طراحی کرده بودند که عضلات خاصی در آنها پرورش یابد. این عضلات که به "نوع 2" موسوم است ناشی از ورزش هایی مثل وزنه زدن است.

این با عضلاتی که در نتیجه ورزش های استقامت مانند دویدن تشکیل می شود و به "نوع 1" موسوم است فرق دارد.

کِنِت والش از دانشگاه بوستون گفت: "ما نشان دادیم که عضلات نوع 2 فقط برای وقتی که می خواهید چیز سنگین بلند کنید مفید نیست. این عضلات همچنین برای کنترل متابولیسم کل بدن مهم است."

پروفسور کِن فاکس متخصص تربیت بدنی در دانشگاه بریستول گفت که اکنون ورزش های فشاری، مثل وزنه زدن، به عنوان وسیله ای برای بهبود متابولیسم به تدریج مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: "اگر شما این عضلات را داشته باشید، حتی وقتی کار زیادی نمی کنید درحال سوزاندن انرژی هستید."

"این در حال حاضر موضوعی داغ است. چیزی است که به خصوص می تواند برای افراد مسن تر که ممکن است با ورزش های استقامت مشکل داشته باشند مفید باشد. و می تواند خیلی لذت بخش باشد زیرا تاثیر این ورزش ها سریع آشکار می شود."